Choroby ryb, pasożyty i prawidłowa pielęgnacja ryb
Ryby, jak każde organizmy żywe, mogą być atakowane przez choroby i pasożyty. Nie unikniemy grzybów, które atakują zimą zranione osobniki, nic z tym nie zrobimy. Często na rybach żerują pijawki, nie są one niebezpieczne, chyba że pojawią się w dużej liczebności. Ryby mogą być również atakowane przez pasożytnicze skorupiaki, które powodują szerokie otwieranie pokryw skrzelowych i wypełnianie ich śluzem. Ryby mogą być nosicielami tasiemców, różnych wirusów. Porażane mogą być również przez różne choroby skóry, np. ichtioftiriozę, grzybicę czy ospę. W przypadku pojawienia się chorób lub pasożytów najlepsze rozwiązanie, to osuszenie stawu i podsypanie dna wapnem palonym, lub hydratyzowanym (budowlanym) w większym stężeniu.Właściwa pielęgnacja zbiornika może nas uchronić przed wieloma stratami. Powinniśmy regularnie kontrolować liczebność i zdrowie mieszkańców stawu i co ważne rozsądnie go zarybiać. PRZEDE WSZYSTKIM KUPUJECIE ZDROWE RYBY Z NASZEGO GOSPODARSTWA.
Choroby ryb stawowych stanowią poważny problem w hodowli, wpływający bezpośrednio na opłacalność. Większości niżej wymienionych chorób można zapobiec stosując specjalistyczne zabiegi profilaktyczne oraz poprzez zakup materiału zarybieniowego z przebadanych gospodarstw jak nasze. Na wielkość stopnia inwazji choroby będzie miał wpływ szereg czynników tj. odporność ryb i ich stan zdrowotny przed rozwojem infekcji, ilość patogenu wprowadzona do zbiornika, wrażliwość określonych gatunków oraz wiek ryb.
Choroby ryb dzieli się ze względu na czynnik wywołujący chorobę, czyli bakteryjne, wirusowe, pasożytnicze i grzybicze. Często zdarza się tak, że ryby są nosicielami chorób, a objawy schorzenia ujawniają się w określonych warunkach środowiska wodnego np. przy wzroście temperatury lub obniżeniu natlenienia. Takie osobniki, które bywają źródłem zakażeń, na ogół same nie wykazują żadnych objawów choroby.