Choroby

Choroby bakteryjne

Fleksibakterioza

Jest wywoływana przez bakterie. Szczególnie wrażliwe są na nią młode pstrągi tęczowe, karpie i krasie do 12 msc. życia. Rozwój choroby jest najszybszy w temperaturze od 18 do 22°C. Bakterie rozpoczynają rozprzestrzenianie się w ciele ryb od skrzeli, a następnie wnikając w dalsze partie mięśni. Głównym objawem choroby jest obrzęk skrzeli i łuszczenie skóry, co jest dobrze widoczne w falującej wodzie. Może być leczona antybiotykami i kąpielami chemioterapeutycznymi.

Jersionioza

Jest niebezpieczną chorobą bakteryjną ryb łososiowatych, głównie różnych gatunków

pstrągów.Choroba atakuje młode, zestresowane ryby o przerośniętej tkance tłuszczowej, przebywające w wodzie o temperaturze 15-18°C.Pierwszym symptomem choroby jest zaczerwienienie środkowej części jamy gębowej, martwica mięśni, ubytki, letarg oraz wysadzenie gałek ocznych. Z tą chorobą można skutecznie walczyć poprzez stosowanie szczepionek odpornościowych oraz chemioterapeutyków.

Wibrioza

Wibrioza jest chorobą bakteryjną ryb łososiowatych. Źródłem zakażenia najczęściej jest pasza zawierająca ryby słonowodne. Główne objawy u pstrąga tęczowego to osłabienie, wychudzenie, spowolnienie ruchów i grupowanie ryb na dnie zbiornika. Skóra staje się ciemna, a gałki oczne ulegają wysadzeniu, z upływem czasu pojawiają się krwawe wybroczyny w pobliżu płetw piersiowych. Często wibrioza jest mylona z posocznicą, zapewne dlatego, że po pewnym czasie wybroczyny przekształcają się w wybrzuszone owrzodzenia. Chorobę można leczyć przy pomocy chemoterapeutyków i immunoterapii.

Erytrodermatoza karpi – posocznica

Choroba bakteryjna atakująca karpie, szczupaki, karasie, tołpygi i amury. Kiedyś nazywana była posocznicą, ze względu na charakterystyczny wygląd skóry ryb z pękającymi wrzodami. Czynnikiem sprzyjającym rozwojowi choroby w zbiorniku są uszkodzenia mechaniczne skóry, zbyt duża obsada ryb, niedobory żywieniowe i wpuszczanie ryb w okresie zimowym. Charakterystycznym symptomem rozwoju choroby są owalne wybroczyny na bokach ciała, przeradzające się we wrzody otoczone ciemniejszą obwódką, która pozostaje nawet po wygojeniu ran. Ta jednostka chorobowa nie podlega obowiązkowi zgłaszania i rejestracji. Chore ryby otrzymują iniekcje z antybiotykiem lub szczepionką, którą umieszcza się w zadawanej paszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *