Choroby

Choroby grzybicze

Pleśniawka

Najczęściej spotykaną chorobą grzybiczą jest pleśniawka, czyli saprolegnioza. Została zaobserwowana u wszystkich gatunków ryb hodowanych w stawach. Jest na ogół następstwem po przebytych chorobach bakteryjnych lub uszkodzeniach ciała. Pleśniawkę wywołują grzyby wodne. Głównymi objawami choroby są: wytworzenie grzybni, długich nitek na skórze i skrzelach ryby, brak apetytu, apatia i niechęć do ucieczki podczas wyłapywania. Oprócz tego na skórze znajduje się dobrze widoczny nalot. Leczenie objawów choroby przebiega z wykorzystaniem kąpieli w siarczanie miedzi lub miejscowego pędzlowania środkami dezynfekcyjnymi takimi jak fenoloftaleina.

Ichtiofonoza

Występuje u wielu gatunków ryb hodowlanych. Źródłem zakażenia są przetworzone ryby słonowodne dodawane do paszy. Warunki sprzyjające rozwojowi schorzenia to niska temperatura, złe żywienie i brak odporności ryb. Głównymi objawami ichtiofonozy są wytrzeszcz oczu, ogólne wychudzenie, bladość skóry, postrzępione płetwy oraz guzki na całej powierzchni skóry. Najlepszą metodą zapobiegania wystąpieniu choroby jest obróbka termiczna mięsa ryb słonowodnych przeznaczonych na paszę oraz dezynfekcja stawów.

Choroby pasożytnicze

W gospodarstwach stawowych często spotykane są pasożyty zewnętrzne i wewnętrzne. Do najczęściej spotykanych należą wiciowce pasożytujące na skrzelach, skórze i we krwi, głównie u karpi. Zwalczanie polega na zastosowaniu kąpieli w soli kamiennej NaCl, lub kuchennej i formalinie oraz likwidacji pijawek. Kolejnym pasożytem jest kulorzęsek, powodujący na skórze i skrzelach wysypkę w postaci białych wyrostków. Na ogół pojawia się w stawach karpiowych, pstrągowych i u linów. W hodowli ryb stawowych można również natknąć się na takie schorzenia jak: kokcydioza jelita karpi, inwazje przywr i tasiemców. Dużym problemem są również nicienie, wywołujące filometroidozę karpi, pijawki przyczepiające się do skóry oraz skrzeli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *